Producent choinek sztucznych

O tym, że polskie bombki choinkowe są na świecie rozchwytywane, wiemy od dawna. Okazuje się, że nieźle na rynkach zagranicznych radzą sobie także polscy producenci choinek. Sprawdź, jak powstają choinki sztuczne i dlaczego są tak dobrą alternatywą dla poczciwych żywych choinek.

Z jakich materiałów powstają sztuczne choinki?

O tym, że współczesne sztuczne choinki są tak piękne i trwałe, świadczą zastosowane do ich produkcji materiały. Dzięki temu dość wiernie mogą imitować świerki, sosny czy jodłę tatrzańską.

Gałązki foliowe z tipsami PE

By jednak tak było, stosuje się gałązki foliowe, a następnie łączy się je tipsami polietylenowymi (PE). Materiał ten jest bardzo miękki i przyjemny w dotyku – w odróżnieniu od naturalnych igieł prawdziwej choinki. Do tego gałązki foliowe są elastyczne i odporne na odkształcenia. Uniosą cięższe ozdoby, a do tego nie przywiera do nich kurz, brud i nie gromadzi się wilgoć. Nie ma co ukrywać – sztuczne choinki z gałązek foliowych połączonych tipsami PE to najwyższa jakość.

Folia PVC

Choinki sztuczne produkowane z folii PVC są znacznie popularniejsze, zapewne przez to, że nieco tańsze. W tym wypadku również możliwa jest dość wierna imitacja świerku, jodły, tui czy sosny kolumnowej. Modele wykonane z folii PVC są prostsze, bardziej minimalistyczne i wyglądają bardziej tradycyjnie.

Choinki żyłkowe

Choć choinki żyłkowe nie są już tak popularne jak kiedyś, nadal są produkowane. Długie, sztywne igły bardzo dobrze imitowały te prawdziwe. Niestety, podczas przechowywania w ciągu roku, miały tendencje do odkształceń.

Ceny przykładowych produktów

108,00 320,00 

Produkcja sztucznych choinek

A jak przebiega sam proces produkcji sztucznych choinek? Wszystko zaczyna się od stali. „Szkielet” drzewa jest wykonany ze stalowych rur wygiętych w łuki. Po zespawaniu staje się szkieletem drzewa. Po zgrzaniu rama jest pokryta proszkiem poliestrowym w dowolnym kolorze pasującym do danego drzewa. Jest twardszy niż farba, aby zapobiec zadrapaniom i łuszczeniu. Odbywa się to poprzez wypiekanie ramy.

Budowa gałązek choinkowych

W innym dziale zachodzi produkcja gałązek. Plastik PVC – zazwyczaj zielony, w końcu chodzi o naturalny wygląd – jest nawijany przez wałek z wieloma okrągłymi nożami. Gdy folia przez nie przechodzi, jest rozdrabniania na coraz drobniejsze paski. Rezultat przypomina igłę obserwowaną na prawdziwych sosnach i jodłach. Frędzle są nawijane przez automatyczną szpulę i trzymane tam do następnego kroku.

Nawijanie igieł na gałązkę

Ten etap obejmuje zarówno gotową frędzle, jak i dodatkowe PVC, zwykle w kolorze brązowym. Drut stalowy jest rozwijany i łączony z dwoma zestawami PVC. Następnie wszystkie są skręcane przez maszynę. Brązowy PVC kończy się pośrodku frędzli, dzięki czemu wygląda jak łodyga. Cykl trwa bez końca, nieustannie wypompowując sztuczną zieleń. Jest po prostu przycinany na odpowiednią długość za pomocą ogromnych nożyczek. Jeśli gałęzie mają wyglądać na pokryte śniegiem, maszyna dodatkowo spryskuje je białą lateksową farbą.

Składanie gałęzi ze szkieletem

Zapięcie pierścieniowe służy do zaciskania liści na ramię drzewa. Pracownicy fabryki zapewniają, że pozostają żadne puste miejsca i dostosowują gałęzie pod właściwym kątem. Jeśli do choinki są dołączone w zestawie światełka, na tym etapie są one również naciągane. Każda żarówka jest sprawdzana indywidualnie. Niektóre sztuczne choinki są już w komplecie z ozdobami, dla tych, którzy nie mają czasu na samodzielne udekorowanie.

Czy wiesz, że…? Kilka ciekawostek na temat sztucznych choinek

  1. Pierwsze sztuczne choinki, w takim kształcie jaki znamy, powstały w XIX wieku w Niemczech. Zawierały gęsie pióra ufarbowane na zielono.
  2. Produkcja sztucznej choinki trwa około 1 dnia. Oczywiście równolegle powstaje ich całe mnóstwo.
  3. Polscy producenci choinek importują surowce głównie z Azji – Chiny czy Tajlandia, ale także z Europy – Włochy i Ukraina.
  4. Pierwszą dobrą imitację jodły osiągnięto w latach 60-tych XX wieku. Stało się tak dzięki syntetykom.
  5. Drzewo z włosia pędzla, podobne do rodzaju opisanego powyżej, zostało po raz pierwszy wprowadzone przez brytyjską firmę Addis w 1930 roku. Zostały one wykonane z tego samego włosia, które można zobaczyć na szczotkach toaletowych, po prostu przebarwionych na zielono. Przez pewien czas taka choinka cieszyła się popularnością,
  6. W przeszłości produkowane były choinki z aluminium. Od 1959 do 1965 cieszyły się popularnością jako alternatywa dla bardziej „tradycyjnego” sztucznego drzewa PVC. W 1965 roku w amerykańskiej kreskówce świątecznej Charlie Brown Christmas przedstawiano aluminiowe choinki w złym świetle jako groźne dla środowiska i symbol komercjalizacji świąt. Ich popularność spadła, a produkcja ustała w latach 70. XX wieku.

Jak rozłożyć choinkę sztuczną oraz prezentacja firmy.