Choinki sztuczne na pniu

Popularną odmianą sztucznych choinek są te osadzone na pniu. Jeszcze bardziej przypominają żywą choinkę poprzez swój naturalny wygląd. Mimo, że same nie są naturalne, lecz powstałe z tworzyw sztucznych, swoimi cechami niejednokrotnie lepiej się sprawdzają od żywych choinek.

Rodzaje sztucznych choinek na pniu

Sztuczne choinki na pniu występują w różnych rodzajach. Wybrać można chociażby:

  • rozmiar – zarówno wysokość jak i średnicę, w zależności od potrzeb i wielkości pomieszczenia,
  • styl, kształt, gęstość i ogólną rozłożystość pędów,
  • kolor – zarówno w odcieniach zieleni jak i choinki posrebrzane lub o w pełni białych igłach,
  • rodzaj drzewa, które imituje choinka – np. jodłę, świerka, sosnę a nawet tuję,
  • rodzaj, wielkość i długość pnia – czyli to, na jakiej wysokości zaczynają się pędy,
  • wbudowane dodatki i ozdoby – np. sztuczny śnieg, lód albo prawdziwe szyszki.

Sztuczne choinki również sprzedawane są w zestawach z bombkami, łańcuchami, światełkami czy innymi ozdobami. To ciekawe rozwiązanie, które pozwala uzyskać spójny stylistycznie wygląd choinki. Różnorodność sztucznych choinek na pniu jest bardzo duża, przez co każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Zalety sztucznych choinek na pniu

Prawdziwa choinka to oczywiście ikoniczna ozdoba świąteczna. Wygląda naturalnie, bo jest naturalna, pięknie pachnie i dodaje unikalnego klimatu tym kilku świątecznym dniom. Nie oznacza to jednak, że choinka sztuczna jest od niej gorsza. Wręcz przeciwnie – pod pewnymi względami to rozwiązanie bardziej praktyczne, wygodniejsze i zwyczajnie lepsze od żywej choinki.

Choinki sztuczne na pniu są piękne

Tak, choinka sztuczna wygląda równie dobrze jak prawdziwa. Pokraczne plastikowe modele odeszły do lamusa już dekady temu. Dzisiejsze sztuczne choinki bardzo skutecznie imitują prawdziwą jodłę, sosnę czy świerka. Są estetycznie zaprojektowane i wykonane z dbałością o szczegóły. Mają symetryczne proporcje i naturalne pędy i kształty, czego nie można powiedzieć o każdej żywej choince. Dodatkowo są dostępne modele nieco pozłacane, posrebrzane, ozdobione sztucznym śniegiem lub lodem. Są też takie, na których umieszczono prawdziwe, pachnące szyszki. Jeśli sztuczna choinka na pniu jest dobrze wykonana, a zwłaszcza pięknie przyozdobiona, jest niekiedy nie do odróżnienia od żywej choinki.

Choinka na pniu wygląda lepiej niż na stojaku

Wśród sztucznych choinek wyróżniamy te oparte na stojaku i te na pniu. Z oczywistych względów, ta druga wygląda bardziej naturalnie, bardziej „choinkowo”. Występują modele z prawdziwym impregnowanym pniem oraz takie, w których pień jest wykonany z tworzywa sztucznego. Design sprawia, że tworzywo bardzo wiernie imituje wygląd prawdziwego pnia. Modele na pniu są też przeważnie trwalsze i bardziej praktyczne.

Żywe choinki mają swoje problemy

O ile nie da się odmówić walorów estetycznych i zapachowych żywej choinki, o tyle trzeba przyznać, że jej „obsługa” bywa problematyczna. Drzewo nie jest już żywe i pozbawione dostępu do ziemi i wody, zaczyna usychać. To powoduje opadanie całego mnóstwa igieł. Każda próba poruszenia gałęziami lub całą choinką kończy się deszczem suchych igieł. Nie pomaga też przebywanie w ogrzewanym pomieszczeniu. Po kilkunastu dniach prawdziwa choinka wygląda już znacznie mniej atrakcyjnie. Dodatkowo naturalna żywica, choć pięknie pachnie, przyciąga kurz. Może też niestety być alergenem. Trudniej jest też po prostu posprzątać po żywej choince. Igły kłują, wbijają się w dywan, a sama żywica potrafi też nieźle nabrudzić.

Sztuczne choinki na pniu są praktyczne i trwałe

Zupełnie inaczej jest w przypadku sztucznej choinki na pniu. Nie ma mowy o opadaniu igieł. Brak naturalnej żywicy sprawia, że w znacznie mniejszym stopniu gromadzi się na choince kurz. Gałęzie są trwałe i bardziej elastyczne. Niekiedy „uniosą” więcej ozdób niż naturalne pędy. Znacznie łatwiej jest też posprzątać pokój po świętach. Sztuczną choinkę można po prostu złożyć i schować do następnego roku. Nie zajmuje dużo miejsca, a wybierać można w różnych rozmiarach i wysokościach – w sam raz do wielkości pokoju. Łatwiej też czyści się taką choinkę. Sztuczna choinka jest lżejsza, bardziej kompaktowa i mobilna. Można ją łatwo przechowywać i przenosić, np. w razie przeprowadzki. Sztuczna choinka na pniu zachowuje swoje walory estetyczne i kształty przez wiele lat. Tworzywo, z którego zrobione są igły jest odporne na promieniowanie UV, a zastosowane zielone lub białe barwniki przez lata zachowują swój kolor. Sztuczna choinka może stać blisko okna lub źródeł ciepła (np. kaloryfera) a nie sprawi to, że igły wyblakną albo odpadną.

Sztuczne choinki na pniu są bezpieczne

Choinki sztuczne są też produktami bardzo bezpiecznymi. Naturalne igły, choć piękne, potrafią ukłuć i spowodować ból wrażliwej dziecięcej dłoni. Igły z tworzywa sztucznego również pięknie wyglądają, ale są w pełni bezpieczne dla skóry. Kontakt prawdziwej choinki z elektrycznymi światełkami może być potencjalnym źródłem pożaru. Nie ma takiego ryzyka w przypadku choinki sztucznej, zwłaszcza wykonanej z niepalnego tworzywa. Ubieranie jej przez dzieci to niezwykła frajda i odbywa się to w bezpiecznej atmosferze. Dokładnie takiej, w jakiej powinny przebiegać całe święta. Żywa choinka wymaga zadbania o solidną podstawę, by się nie przewracała i nie narobiła szkód. Sztuczna choinka na pniu ma ten aspekt już załatwiony – przykładowo, osadzona na stelażu owiniętym jutą, stoi stabilnie i wygląda bardzo uroczo.

Dają większe możliwości dekoracji i zastosowań

Choinki sztuczne na pniu występują w różnych rozmiarach i kształtach. Żywe choinki często są dość nietypowe, nierównomiernie porośnięte. Może mieć to swój urok, ale nie każdemu przypadnie do gustu. Z racji tego, że pędy są elastyczne i solidne, daje to znacznie więcej możliwości dekoracji choinki. Gałęzie dość swobodnie się uginają, wedle naszego gustu. Można przyozdobić ją większa ilością drobiazgów i światełek, a przy tym – jak wspomnieliśmy – robi się to bezpieczniej i przyjemniej. Sztuczna choinka to także bardzo uniwersalne rozwiązanie – taką choinką można przyozdobić rodzinny salon, biuro, pomieszczenia handlowe a nawet umieścić na zewnątrz. Wysokiej jakości tworzywa PE lub PVC zapewniają trwałość i długowieczność choinki sztucznej.

Ceny sztucznych choinek na pniu

127,50 335,00 
92,00 261,00 
108,00 320,00 

Czy sztuczne choinki są groźne dla środowiska?

O ile w przeszłości sztuczne choinki bywały potworkami zarówno estetycznymi jak i ekologicznymi, dzisiejsze już takie nie są. Zarówno technologia poszła do przodu, jak i wzrosła świadomość dbałości o środowisko naturalne. Nowoczesne sztuczne choinki na pniu produkuje się w sposób nieinwazyjny dla środowiska. Powstają z tworzywa, które w 100% ulega recyklingowi, a przecież zanim zostanie jemu poddane, posłużą przez lata lub nawet dekady. W przeciwieństwie do prawdziwych choinek, które trzeba co roku ścinać i są jednorazowego użytku. To wszystko sprawia, że natura wcale nie cierpi na istnieniu sztucznych choinek.

Czyszczenie sztucznej choinki na pniu

Czy można i należy czyścić sztuczną choinkę na pniu? Z racji użytych materiałów, nie jest ona specjalnie podatna na zabrudzenia. Nie przyciąga kurzu w takim stopniu jak żywa. Z czasem jednak niektóre sztuczne choinki tracą na swojej zieleni właśnie poprzez zabrudzenia wynikające z przechowywania lub kontaktu z ozdobami czy innymi substancjami. Te wysokiej jakości choinki sztuczne można oczywiście czyścić. Można użyć do tego pędzelka, szczoteczki czy delikatnej szmatki. Dobrze jest przedtem spryskać choinkę wodą. Ważne, aby pędy zdążyły wyschnąć przed ułożeniem na nich dekoracji. Dobrą praktyką jest też wyczyszczenie w ten sposób choinki, przed schowaniem jej do przyszłych świąt. Nie zalecamy stosowania chemicznych środków czyszczących. Mogą wejść w reakcję z tworzywem i narobić szkód. Co ciekawe, w podobny sposób czyścić można także same ozdoby – bombki, figurki, gwiazdki czy świece.

Zuwi Dekoracje producent choinek sztucznych na pniu.