Girlandy

Boże Narodzenie to ozdoby. Zarówno te klasyczne, jak i bardziej nowatorskie. Takie mogą być też girlandy, będące w pewnym sensie przedłużeniem naszej świątecznej choinki. Są bodaj każdemu znane i bardzo popularne. Występują w różnych formach i mają szerokie zastosowania dekoracyjne. Nadają prawdziwie świątecznego charakteru i gdy są używane, nie da się nie poczuć ducha Bożego Narodzenia w domu.

Czym są girlandy świąteczne i jak są zbudowane?

Girlandy składają się z naprzemiennie ułożonych ozdób i gałązek, połączonych ze sobą sznurkiem, linką lub drutem. W ten sposób powstaje podłużna ozdoba, która jest elastyczna i można ją przytwierdzać do różnych powierzchni lub mebli pod różnym kątem. Te girlandy świąteczne, które możemy kupić w sklepie na ogół składają się z tworzyw sztucznych – np. folii PVC, igieł ż żyłki czy plastiku PU. Oprócz samych gałązek są też dołączone inne dodatki:

  • szyszki,
  • gwiazdki,
  • małe bombki choinkowe,
  • figurki i inne ozdoby.

Wiele zależy od pomysłowości ich twórców oraz ogólnego konceptu ozdoby. Girlandy mogą być też w pełni naturalne – powstałe z prawdziwych gałązek świerkowych, sosnowych lub jodłowych. Należy jednak wtedy pamiętać, żeby przywieszać je w miejscach niedostępnych dla dzieci – te mogą się zranić przy kontakcie z kłującymi igłami.

Rodzaje girlandów świątecznych – jakie wybrać?

Girlandy świąteczne ze sklepu to szeroki wybór kompozycji i stylistyk. Choć ich budowa jest na ogół bardzo podobna, różnią się kształtem, wielkością i doborem dodatków. Mamy do wyboru m.in.:

  • klasyczne podłużne,
  • w kształcie rogala,
  • o różnej długości,
  • o różnej gęstości gałązek,
  • o różnej długości i grubości igieł.
  • wzbogacone sztucznym śniegiem lub lodem,
  • o różnych odcieniach zieleni, doprawionej złotem, srebrem lub brokatem.

Nie ma przeszkód, aby dodatkowo wzbogacić je własnymi ozdobami i połączyć je ze światełkami. To, na które się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas i naszego gustu i potrzeb. Musimy uwzględnić wielkość mieszkania, drzwi, komody czy poręczy, które chcemy w ten sposób przyozdobić.

Girlandy bożonarodzeniowe są piękne, trwałe i bezpieczne

Girlandy ze sklepu mają sporo zalet. Pięknie wyglądają, dają ogromne możliwości modyfikacji wystroju świątecznego, są wykonane z wysokiej jakości materiałów i cieszą oko. Nie gubią igieł, jak te z prawdziwych gałązek, są miłe w dotyku i łatwe w montażu. Nie są groźne dla dzieci ani dla alergików. Tworzywa są długowieczne i girlandy można stosować przez wiele lat.

Różne girlandy na różne okazje

Klasyczna girlanda świąteczna składa się z prawdziwych lub sztucznych gałązek choinkowych. Często ozdobionych szyszkami, gwiazdkami czy bombkami. Taka ozdoba to sprawdzony element wystroju na Boże Narodzenie. Girlandy mają jednak wiele odmian i mogą służyć na inne okazje. Są też girlandy kwiatowe, owocowe lub papierowe, które świetnie sprawdzą się na przykład na przyjęciu ślubnym.

Gdzie można wykorzystać girlandy świąteczne?

Girlandy służą oczywiście od ozdoby. Umieścić je możemy w zasadzie w dowolnym miejscu – to bardzo uniwersalne świąteczne dodatki. W zależności od ich długości i rozmiarów, możemy umieścić je:

  • na drzwiach,
  • na oknach,
  • na ścianach,
  • na tarasie,
  • na kominku,
  • na schodach,
  • w pokoju gościnnym, korytarzu, sypialni a nawet kuchni.

Ozdobić możemy tak własne mieszkanie, dom, a także biuro czy przestrzeń handlową. Montaż jest stosunkowo prosty, a gotowe girlandy świąteczne ze sklepu posiadają już wbudowane zaczepki i haczyki. To, gdzie i jak zastosujemy te wyjątkowe świąteczne ozdoby, zależy tylko od nas.

Wianki w naszym sklepie

53,00 
72,00 
11,50 

Czy girlandy można wykonać samodzielnie?

Można i jest to całkiem fajna zabawa. Zwłaszcza że wykonanie własnej girlandy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Własnoręcznie wykonana świąteczna girlanda świerkowa

Za przykład weźmy girlandę świerkową, dodatkowo ozdobioną naturalnymi szyszkami. Musimy przygotować:

  • gałązki i szyszki – te możemy urwać z własnego drzewa, a szyszki znaleźć w lesie,
  • jutowy sznurek,
  • farba w sprayu, najlepiej srebrna lub złota oraz ewentualnie brokat.

Upewnijmy się, że gałązki są mniej więcej tej samej długości. Gałązki trzeba wyczyścić i wysuszyć – wystarczy, jeśli polecą kilkanaście godzin na kaloryferze. Potem musimy przywiązywać gałązki i szyszki naprzemiennie do sznurka. Pamiętajmy, aby starać się zachować te same odległości. Gdy przywiążemy wszystkie elementy, możemy własną girlandę ozdobić farbą lub brokatem, nadając jej zimowego, świątecznego charakteru. I gotowe.

Możemy wykorzystać własne ozdoby

Własnoręcznie wykonane girlandy możemy dodatkowo urozmaicić ozdobami. Niekoniecznie od razu trzeba je kupować. Skąd je wziąć? Chyba nie ma nikogo, kogo nie dopadłby w którymś momencie nadmiar choinkowych ozdób. Zmieniła się koncepcja, kupiliśmy nowe bombki. Z pozornie niepotrzebnych gwiazdek, figurek, szyszek czy małych bombek można zrobić użytek właśnie dodając je do girlandów. Jeszcze ciekawiej jest, jeśli dodamy na przykład suszone owoce, prawdziwe gałązki jodły albo laski cynamonu. Girlandy będą wtedy jeszcze piękniejsze, pachnące a nasza choinka nie zostanie nadmiernie obłożona bibelotami.

Girlandy z samych ozdób

Klasyką są oczywiście podłużne girlandy z gałązek choinkowych. Niekiedy jednak wystarczy drobny akcent w postaci połączonych sznurkiem choinkowych ozdób. Fajnym patentem jest ułożenie wszystkich planowanych do wykorzystania ozdób, tuż po sobie. Następnie rozłożenie sznurka i przywiązywanie do niego ozdób. Aby odstępy były równomierne, dobrze jest najpierw złożyć go na pół i odmierzać równe kawałki. W miejscu wiązania ozdób powstają supełki, na które dodatkowo można nałożyć koraliki. Takie proste, acz urocze girlandy świetnie ozdobią lustro, ściany w korytarzu lub okno.

Girlandy wykonać samodzielnie czy lepiej kupić?

Tak naprawdę wszystko zależy od nas. Święta to unikalny, rodzinny czas i warto spędzić go w otoczeniu, które sprawia nam radość. Gotowe girlandy choinkowe to oszczędność czasu, gwarancja wysokiej jakości wykonania oraz szeroki wybór modeli. Z drugiej strony własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, w tym girlandy zawierają w sobie cząstkę nas samych. Wkładamy w ich przygotowanie serce, wspólnie spędzamy czas np. z dziećmi, wyrabiamy umiejętności manualne. Nasze własnoręczne girlandy są często bardziej oryginalne, mają wartość sentymentalną i są po prostu tylko nasze. Prawie nic nas to nie kosztuje – bazujemy na ozdobach i materiałach, które już mamy w domu i którym możemy nadać drugie życie. Girlandy ze sklepu z kolei są wykonane za pomocą technologii, którą nie dysponujemy w domu. To pozwala na uzyskiwanie ciekawych, pięknych efektów wizualnych, które cieszą oko i dodają niezapomnianego uroku świątecznym dniom. Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, o ile sprawia nam przyjemność i pomaga przeżywać święta.

Girlandy z tworzyw sztucznych a środowisko

Współcześnie produkowane girlandy świąteczne są bezpieczne dla środowiska. Zarówno ich proces produkcyjny jak i zastosowane materiały nie działają na szkodę natury. Tworzywo sztuczne, z którego wykonane są gałązki, w pełni podlega recyklingowi. Girlandy, zanim wyrzucimy, możemy używać przez wiele lat – są trwałe i nie niszczeją. Dodatkowo, niektóre z ozdób (np. szyszki lub skórki pomarańczy) są w pełni naturalne i biodegradowalne. Nie ma zatem obawy, że stosowanie girlandów świątecznych w jakikolwiek sposób jest groźne dla planety.

Ozdobne girlandy żarówkowe i ogrodowe

Pewną odmianą girland świątecznych są te żarówkowe, zwane także ogrodowymi. To nic innego, jak połączone kablem zestawy żarówek lub małych lamp. Są długie i mieniące się światłem o różnych kolorach. Przypominają zatem nieco choinkowe lampki, lecz są od nich znacznie dłuższe i pokaźniejsze. Zastosować je można przy wielu okazjach, także podczas Bożego Narodzenia. Iluminacje świetlne to przecież najlepsza metoda podkreślenia świątecznego charakteru. Można regulować natężenie i barwę światła. Świetnie sprawdzą się na tarasach, do ozdoby drzwi i domów, w ogródkach, na płotach. A także w firmie – np. w restauracji lub na ulicach.

Zuwi Dekoracje producent wianków świątecznych.